Wydawca treści
Ryjówka
10 faktów o: ryjówce (Sorex)
- Najmniejszy krajowy owadożerny ssak z rodziny ryjówkowatych. Wzrok przyciąga jego wydłużony ryjek, pokryty długimi i licznymi włosami czuciowymi.
W Polsce rodzaj Sorex reprezentują: ryjówka malutka (dł. 4-6 cm, masa ciała 2,5-6 g) aksamitna (dł. 6–8 cm, masa ciała 7-15 g), średnia (występująca w Puszczy Białowieskiej) i górska (żyjąca tylko w Sudetach i Karpatach).
- Zwierzę jest tak samo aktywne przez cały rok, zarówno w dzień jak i w nocy. Jest samotnikiem. Chętnie wykorzystuje kanały kretów i norników. Gniazduje w norach gryzoni.
- Posiada bardzo intensywną przemianę materii. Dorosła ryjówka zjada w ciągu doby tyle pokarmu, ile sama waży! A matka karmiąca potomstwo nawet dwa razy tyle. Jeśli ryjówka w ciągu kilku godzin nie znajdzie pokarmu – ginie. Jej menu stanowią pająki, owady, dżdżownice i ślimaki.
- Żyje bardzo krótko, bo zaledwie 14-18 miesięcy.
- Zęby ryjówki mają czerwono-brunatne zakończenie (to efekt wysycenia związkami żelaza), dzięki czemu zęby praktycznie nie ścierają się przez całe życie osobnika.
- Ryjówki wykształciły niespotykaną zdolność sezonowej zmienności wielkości narządów wewnętrznych, jest to tzw. zjawisko Dehnela. Przykładowo u ryjówki aksamitnej czaszka w zimę jest niższa o 15 %, a ciężar mózgu zmniejsza się nawet o 30 %. Spowodowane jest to koniecznością oszczędzania energii, wynikającą ze spadku ilości pokarmu w zimie.
- Zimą zmieniają również kolor sierści z brunatno-szarego na czarny.
- Gody odbywają w okresie od kwietnia do sierpnia. Ciąża trwa 19 -21 dni. W jednym miocie ryjówka może wydać na świat od 1 do 9 młodych.
- Nie zapada w sen zimowy.
- Rozpoznawanie gatunków ryjówek to zadanie dla specjalistów. Aby spotkać ryjówkę w terenie trzeba mieć dużo szczęścia, gdyż jest ona zaliczana do grupy naszych najlepiej ukrywających się zwierząt.