Lista aktualności Lista aktualności

Babie ucho

Przełom kwietnia i maja to czas pojawiania się nietypowego grzyba piestrzenicy kasztanowatej (Gyromitra esculenta) zwanej „babim uchem”.

Grzyby te rosną, głównie w piaszczystych lasach sosnowych, świerkowych, na nizinach oraz terenach podgórskich, spotykane są również na zrębach i uprawach leśnych. Piestrzenica nie jest typowym grzybem kapeluszowym, gdyż jej ciemnobrązowy owocnik, stanowi silnie, nieregularnie pofałdowana główka, kształtem przypominająca orzech włoski. Znaleziony przez nas okaz miał aż 14 cm średnicy!

Uwaga jest to grzyb trujący! Zawiera toksynę – gyromitrynę, która wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powoduje hemolizę, uszkadzając narządy wewnętrzne zwłaszcza wątrobę i nerki a w konsekwencji doprowadzając nawet do śmieci.

Ciekawostką jest, że gyromitryna w organizmie ludzkim jest przetwarzana na monometylohydrazynę. Większości z nas nazwa ta niewiele mówi, ale jest to substancja wykorzystywana w paliwie rakietowym!

Piestrzenica często mylona jest ze smardzem (grzybem jadalnym, będącym pod ochroną), stąd też określana jest „fałszywym smardzem”.