Wydawca treści
Chrabąszcz majowy
1. W ciepłe majowe wieczory, w lasach, parkach można usłyszeć głośne brzęczenie owada - chrabąszcza majowego. Jest to gatunek chrząszcza z rodziny żukowatych.
2. Długość ciała wynosi 25-35 mm, brązowe pokrywy skrzydłowe, na głowie blaszkowate czułki. Samiec ma czułki złożone z siedmiu blaszek, a samica z sześciu. Odnóża zaopatrzone w ostre pazurki.
3. W ciągu dnia chrząszcze przesiadują na drzewach, są odrętwiałe i niezbyt chętne do ruchu. Żerują najchętniej na liściach dębu, ale nie pogardzą też liśćmi brzozy, buka czy klonu. Dopiero podczas ciepłych, bezwietrznych wieczorów uaktywniają się i wtedy też intensywnie latają i odbywają swoją rójkę.
4. Rójka chrabąszcza rozpoczyna się pod koniec kwietnia. Samica składa jaja (po 10-30 szt.) w ziemi (zwłaszcza na powierzchniach otwartych i nasłonecznionych) w wydrążonym przez siebie korytarzu na głębokości 10-20 cm, w 2-3 cyklach. Po kolejnych 4 – 6 tygodniach wylęgają się larwy zwane pędrakami, które żyją w próchnicznej warstwie gleby przez 4 lata. Po ostatniej wylince schodzą na głębokość 30 – 60 cm i tam w 5 roku życia właśnie w maju następuje wyrojenie dorosłych osobników. Stąd co 4-5 lat występuje masowe pojawienie się tego chrabąszcza.
5. Larwy mają bardzo silny gryzący aparat gębowy i ogromny apetyt. Podgryzają korzonki młodych drzewek, krzewów przez co osłabiają je i często powodują ich zamieranie. W tej formie stanowią ogromne zagrożenie dla młodych sadzonek drzewek hodowanych na szkółkach leśnych oraz upraw i młodników. Wyrządzają również duże szkody w rolnictwie i sadach.
6. Owad dorosły chrabąszcza po wylocie z gleby żerują w koronach drzew około dwóch tygodni. W ciągu kilku dni potrafią ogołocić drzewo z liści, co powoduje jego osłabienie. Takie bezlistne drzewo ma ograniczoną wymianę gazową, przez co staje się mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych.
7. Samce chrabąszcza majowego żyją średnio 4-7, a samice 6-7 tygodni.
8. Naturalnym wrogiem chrabąszcza majowego są nietoperze. Pędraki są przysmakiem kretów, myszy, borsuków i dzików, a także szpaków i gawronów.