Wydawca treści Wydawca treści

Trasy biegowe

W Nadleśnictwie Dojlidy otwarto trasy biegowe. W październiku 2014r. wydarzeniu towarzyszył bieg "Wolność jest w naturze" zorganizowany w pobliżu Parkingu Leśnego w Rybnikach.

Bieganie jest najprostszą i najtańszą formą ruchu. Dlatego leśnicy z Puszczy Knyszyńskiej promując zdrowy styl życia, a także integrując pokolenia białostoczan zaprosili mieszkańców do biegania po obszarach leśnych. Nadleśnictwo Dojlidy ustawiło na parkingu w Rybnikach tablice „Trenuj w lesie" z instruktażem do wykonania przedbiegowej rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających po biegu.

W sercu Puszczy Knyszyńskiej, w pobliżu parkingu wyznaczono dwie trasy biegowe o długości 5 km (zielona) i 7,4 km (czerwona). Ze względu na ukształtowanie terenu zakwalifikowane zostały jako trasy biegów przełajowych. Rzeźba tego terenu powstała na skutek zlodowacenia środkowopolskiego,
a utworzone wzniesienia tzw. „Kozie Góry" osiągają wysokość nawet do 172 m n.p.m. W pobliżu czerwonej trasy znajduje się wieża widokowa.

„Wolność jest w naturze" to kolejna obok „Dębów Wolności" inicjatywa z udziałem Lasów Państwowych upamiętniająca 25-lecie odzyskania przez Polskę niezależności. Nad realizacją projektu czuwało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

W kraju, na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, zostało wyznaczonych 25 tras biegowych. Są to pętle, które zaczynają się i kończą przy istniejących parkingach leśnych lub miejscach postoju pojazdów. Trasy doskonale nadają się do spacerów, joggingu, jazdy na biegówkach czy nordic walkingu.  Proponowane dystanse to między 5 a 10 km, ale są także skrócone warianty szlaków dla mniej zaawansowanych.

Łatwy dostęp do tras, usytuowanie w pobliżu miast oraz infrastruktura parkingowa pozwalają korzystać z nich przez cały rok! Zostały one wytyczone wokół rezerwatów, obszarów Natura 2000, ciekawych obiektów przyrodniczych, nierzadko wzdłuż ścieżek dydaktycznych, w pobliżu rzek i jezior leśnych, tak, aby biegający mogli dostrzec walory polskich lasów. Część z tras wyposażona jest także w przyrządy do ćwiczeń siłowych na świeżym powietrzu.

Akcja „Wolność jest w naturze" to przykład udostępniania lasu społeczeństwu, a zarazem upamiętniania ważnych momentów historii Polski.