Lista aktualności Lista aktualności

Wspólnie sprzątamy polskie lasy

Nadleśnictwo Dojlidy po raz kolejny włączyło się do akcji pt. „SprzątaMy” organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.  

Pomimo, że Lasy Państwowe dbają o czystość nadzorowanych przez nie terenów, to nadal borykają się z problemem, szpecących krajobraz śmieci. Te nie tylko zniechęcają do przebywania i korzystania z uroków lasów, ale też niosą ze sobą szereg niebezpieczeństw. Pozostawione w nich odpady powodują skażenia wód i gleb, a ich rozkład sprzyja rozwojowi wielu chorobotwórczych bakterii i grzybów. Wtedy to też dochodzi do wytwarzania się biogazów mogących prowadzić do samozapłonów, a w konsekwencji do pożarów, podczas których same śmieci mogą zostać pożywką dla ognia. Stanowią również zagrożenie dla zwierząt i wpływają na zmiany w ich naturalnym zachowaniu. 

Na szczęście leśnicy nie pozostają z tym problemem sami. Los lasów nie jest obojętny lokalnej społeczności, instytucjom, organizacjom czy stowarzyszeniom, które chętnie przyłączają się do wydarzeń mających na celu poprawę stanu środowiska.  

Naszymi Bohaterami tegorocznej edycji akcji “SprzątaMy” byli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. 42 Pułku Piechoty i Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego oraz przedstawiciele Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Klub Gaj” w Białymstoku.  

22 czerwca wspólnie wyruszyliśmy za siedzibę nadleśnictwa, by posprzątać Uroczysko Antoniuk. Choć na pierwszy rzut oka las nie wyglądał na zaśmiecony, to uczestnicy akcji wrócili z pełnymi workami odpadów. Sprzątanie lasu zakończyło się wręczeniem drobnych upominków i ogniskiem, do którego przygrywały na gitarze harcerki z Hufca ZHP Białystok. 

Serdecznie dziękujemy naszym Bohaterom za udział w owym wydarzeniu. Jesteśmy mile zaskoczeni Waszą postawą i zaangażowaniem. Dziękujemy także wszystkim, którzy z własnej inicjatywy sprzątają, dbają i szanują nasze narodowe dobro jakim są lasy.