Lista aktualności Lista aktualności

Wiadomości spod wilczych pazurów

Zapachy niewątpliwie pełnią bardzo ważną rolę w świecie zwierząt. Lotne związki organiczne kryją w sobie wiele informacji niezbędnych do ich przeżycia. Woń wydzielana przez zwierzęta służy przede wszystkim do komunikacji zarówno wewnątrzgatunkowej, jak i międzygatunkowej. Może ostrzegać, wabić bądź alarmować, co jest niezwykle istotne szczególnie w przypadku gatunków terytorialnych. Jednym z nich jest wilk, który podczas życia i funkcjonowania w stadzie w dużej mierze porozumiewa się za pomocą węchu (olfaktorycznie), czego przykładem są znakowania terenu.

Areał zajmowany przez jedną wilczą rodzinę wynosi ok. 200-400 km2. Jego wielkość zależy od ilości występującej w nim zwierzyny, zwłaszcza ssaków kopytnych, które stanowią główny składnik diety wilków. Granice rewirów wyznaczają zapachy pozostawione zarówno przez członków grupy rodzicielskiej jak i młodociane osobniki. Tak wilki demonstrują liczebność stada. W tym celu znakują teren odchodami, moczem oraz… zadrapaniami gruntu, podczas których pozostawiają wydzieliny z gruczołów międzypalcowych. Takie ślady pełnią nie tylko funkcję zapachową, ale też wizualną. Do drapania wykorzystywane są naprzemiennie wszystkie cztery łapy – przednia prawa z tylną lewą i na odwrót. Ten typ znakowania wykorzystują zwykle wilki rozmnażające się w grupie. Nie zaobserwowano go u samotnych osobników. Drapania nasilają się sezonowo – od października do końca stycznia, po czym ich ilość maleje. Jest to prawdopodobnie związane z przypadającym na ten czas, okresem godowym. W lasach gospodarczych na miejsca znakowań wilki wybierają zwykle skrzyżowania leśnych dróg i ich okolice.

 

Bibliografia:

  1. Stępniak K. M., Mysłajek R. W. 2019. Znakowanie zapachowe u wilka szarego. Studia i Materiały CEPL w Rogowie R. 21. Zeszyt 59 / 2 / 2019
  2. Kokocińska-Kusiak A., Woszczyło M., Zybala M. 2020. Jak działa psi węch? Od zapachu do emocji. Weterynaria w Praktyce 17 (10)
  3. https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C82728%2Cwilki-chetnie-znakuja-skrzyzowania-lesnych-drog.html
  4. https://ibs.bialowieza.pl/projekty/inwentaryzacja/podstawowe-wiadomosci/