Lista aktualności Lista aktualności

Wernisaż wystawy "Noc 10 lutego..."

W nocy z 9 na 10 lutego minęła 74 rocznica deportacji leśników i osadników wojskowych na Sybir. Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwo Dojlidy otworzyły wystawę poświęconą tym wydarzeniom.

Jej wernisaż uświetnił występ leśnika sygnalisty z Nadleśnictwa Krynki. Wystawa będzie otwarta w Muzeum Wojska w Białymstoku, do 27 czerwca 2014 r.

Pierwsza masowa wywózka obywateli polskich do ZSRS dotknęła, według różnych statystyk od 140 do 250 tysięcy osób - rodzin leśników i osadników wojskowych. Została przeprowadzona w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Deportowanych rozmieszczano w odległych obszarach Związku Rosyjskiego. Były to specjalne osady („spiecposiołki") położone na ogół w wielkich kompleksach leśnych, gdzie przesiedleńcy znajdowali zatrudnienie.
Podpisanie układu Sikorski – Majski 30 VII 1941 roku umożliwiło tysiącom polskich przesiedleńców ewakuację z ZSRS wraz z armią gen. Wł. Andersa. Drogi ich wiodły przez Bliski Wschód i Afrykę. Nie zawsze jednak kończyły się w Polsce. Wielu osobom, które nie zdążyły wówczas wyjechać z ZSRS przyszło czekać na nowe możliwości opuszczenia Sowietów, takie jak utworzenie w 1943 roku armii gen. Z. Berlinga, czy zorganizowane akcje repatriacyjne odbywające się już po zakończeniu działań wojennych.

Na wystawie w Muzeum Wojska w Białymstoku obejrzeć można eksponaty przekazane przez Sybiraków, leśników oraz przekazane przez powstające Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawę uzupełniają fotografie wykonane przez deportowanego w tamtych latach Henryka Prejznera. Dostępne są elementy interaktywne: nagrania audio, wideo i multimedialne ramki.

Wystawa dotycząca deportacji leśników na Sybir, to jedno z wydarzeń promujących przypadający w 2014 roku jubileusz 70 rocznicy utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.