Lista aktualności Lista aktualności

Wąż czy nie wąż?

10 faktów o: padalcu

1. Padalec to nie wąż! To beznoga jaszczurka. Z uwagi na wężowaty kształt ciała jest często z nim mylony. Padalec zwyczajny nie jest jadowity i jest pod ochroną.
2. Bytuje w lasach, zaroślach i przydrożach. Zagrzebuje się w ściółce i mchu, w niej potrafi drążyć korytarze. Prowadzi dość skryty tryb życia.
3. Długość ciała do 50 cm, z tego ogon stanowi połowę długości, brak jest jednoznacznej linii oddzielającej go od tułowia. Głowa jest słabo zaznaczona i nie oddziela się wyraźnie od reszty ciała. Obecność otworów usznych, których brak u węży.  
4. Padalec, podobnie jak inne jaszczurki, broni się przed atakiem, odrzucając część własnego ogona – regenerowane ogony zawsze są krótsze od nieuszkodzonych.
5. Ciało walcowate w różnych odcieniach brązu. Pokryte ściśle do siebie przylegającymi, niewielkimi łuskami, tworzącymi gładką powierzchnię. Na grzbiecie często wstępują 2 ciemne linie. U niektórych osobników jest ich brak bądź ich liczba i wielkość jest zróżnicowana.
6. Okres godowy rozpoczyna już w połowie kwietnia i trwa on do końca czerwca. Padalec jest jajożyworodny (rozwój jaj odbywa się w organizmie samicy, a osłonki rozrywane są w trakcie porodu lub tuż po nim). Liczba młodych może dochodzić do 16 osobników. Mają one długość około 6-10 cm i są od razu zdolne do samodzielnego życia.
7. Jest aktywny w nocy i o zmierzchu. Poluje głównie na dżdżownice, ślimaki, owady i pająki.
8. Często zimuje gromadnie w norach gryzoni i innych jamach, nierzadko też w towarzystwie innych gatunków, np. jaszczurką zwinką lub żmiją zygzakowatą.
9. Padalec żyje w naturze nawet 15 lat i jest uważany za najdłużej żyjącą jaszczurkę.
10. Pełza wolno, szerokimi skrętami. Ze względu na swoją niezdarność i powolność często padają ofiarą ptaków, jeży, dzików, łasic, a nawet ropuch.