Lista aktualności Lista aktualności

obiekty edukacyjne

W ramach edukacji przyrodniczo – leśnej na terenie Nadleśnictwa Dojlidy prowadzone są różnego rodzaju akcje, imprezy i spotkania organizowane najczęściej we współpracy ze szkołami i lokalną społecznością.

Przed siedzibą Nadleśnictwa Dojlidy znajduje się leśna wiata, przy której wyznaczono miejsce na ognisko i wypoczynek. Za wiatą ustawionych zostało kilka tablic edukacyjnych dotyczących rozróżniania gatunków drzew.
Wiata jest również doskonałym punktem wyjścia na ścieżkę edukacyjną "Las Antoniukowski" lub Szlakiem Drzew Leśnych. Po drodze możemy nie tylko zachwycać się pięknem puszczańskiego lasu, ale również dowiedzieć się wielu faktów i ciekawostek z życia lasu.

Ścieżka przyrodniczo - leśna "Las Antoniukowski"

Ścieżka usytuowana jest w Białymstoku, w Lesie Antoniukowskim, a jej część przebiega przez Rezerwat Przyrody Antoniuk. Jej celem jest pokazanie wysokich walorów przyrodniczych tego obiektu, jak również zapoznanie jej uczestników z ważnymi zagadnieniami dotyczącymi gospodarki leśnej i ochrony przyrody.Ścieżka liczy około 3 km. Pokonanie całej trasy i zapoznanie się z poszczególnymi zagadnieniami zajmuje około 2 godzin.
Trasa przebiega szlakiem oznakowanym tablicami o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Szlakiem Drzew Leśnych w Lesie Antoniukowskim

Trasa w kompleksie Las Antoniukowski, ukazująca gatunki drzew i krzewów oraz ich lecznicze właściwości. Poznajemy tu takie gatunki drzew jak: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, brzoza brodawkowata, modrzew europejski, grab zwyczajny, robinia akacjowa, wiśnia ptasia. Ścieżka ma długość ok. 1 km i biegnie wzdłuż istniejących dróg leśnych i linii oddziałowych. Trasa posiada 11 przystanków oznakowanych barwnymi tablicami.

Szlakiem Drzew Leśnych w Solnickim Lesie

Ścieżka w kompleksie Solnicki Las, ukazująca gatunki drzew i krzewów oraz ich lecznicze właściwości. Poznajemy tu takie drzewa i krzewy, jak: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jesion wyniosły, brzoza brodawkowata, wiąz szypułkowy, modrzew europejski, olsza czarna, grab zwyczajny, topola osika, grusza dzika, jarząb pospolity, głóg jednoszyjkowy, jabłoń dzika. Wędrując ścieżką dowiemy się jak korzystać z energii dębu, kiedy tulić pnie sosen i brzóz oraz przy którym drzewie najlepiej odpoczywać. Spacer ścieżką to prawdziwe zajęcia praktyczne z sylwoterapii.

Ścieżka przyrodniczo - leśna "Przyroda Puszczy Knyszyńskiej"

Ścieżka usytuowana przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie k. Wasilkowa pozwala zapoznać się z przyrodą Puszczy Knyszyńskiej oraz formami jej ochrony. Na tablicach zostały zamieszczone informacje dotyczące  ekologicznej roli lasu oraz ochrony środowiska. Miejscem szczególnie atrakcyjnym dla najmłodszych odwiedzających ścieżkę jest blisko usytuowany plac zabaw.

Ścieżka "Terapia Lasem"

Znajdująca się nieopodal siedziby nadleśnictwa ścieżka „Terapia lasem” pozwoli spacerowiczom zanurzyć się w lesie i poczuć jego dobroczynny wpływ na organizm. Shinrin-yoku to japońska sztuka czerpania siły z natury, mająca na celu wspomaganie naszego psychicznego i fizycznego zdrowia, które dokonuje się tu poprzez wdychanie lotnych substancji roślinnych, kontakt z mikroorganizmami i ogólny wpływ lasu na zmysły. Usytuowane na trasie tablice przedstawiają ćwiczenia, które pomagają oddawaniu się leśnym kąpielom. Po drodze napotkamy także kłody, na których będzie można usiąść, odetchnąć i odpocząć. Ścieżka liczy ok. 3 km.

Izba edukacji leśnej "Orzechówka"

Izba Edukacji Leśnej znajduje sie przy siedzibie Nadleśnictwa Dojlidy, al.1000-lecia P.P. 75/1, w Białymstoku - odbywają sie w niej zajęcia o tematyce przyrodniczo – leśnej prowadzone przez leśników, z wykorzystaniem licznych pomocy dydaktycznych min. eksponatów, dopasowywanek, filmów przyrodniczych czy pokazów multimedialnych. Po spotkaniu istnieje możliwość zorganizowania ogniska przy wiacie "Zielona Klasa", która znajduje się naprzeciwko siedziby nadleśnictwa.