Lista aktualności Lista aktualności

Niepozorne zagrożenie

        Huba rosnąca na ziemi? Taki widok może zdziwić niejednego obserwatora, ponieważ huby kojarzą się nam głównie z grzybami nadrzewnymi. Te jednak mogą rozwijać się także na korzeniach, dając często złudne wrażenie owocników wyrastających prosto z gleby. Jedną z takich hub jest murszak rdzawy (Phaeolus schweinitzii) – pasożyt i saprotrof* gatunków iglastych, który za pomocą zarodników poraża system korzeniowy i podstawę pnia drzewa, wywołując intensywną zgniliznę brunatną drewna. Zaatakowane drewno próchnieje punktowo od części odziomkowej*, przybiera czerwonobrunatne zabarwienie i wydziela zapach terpentyny. Zanim zainfekowane drzewo zostanie ścięte bądź się złamie, obecność choroby możemy ustalić jedynie po jednorocznych, konsolowatych owocnikach winowajcy.

          Często na pozór zdrowe i silnie drzewa mogą kryć w sobie rozwijające się choroby czy żerujące owady, co znacznie obniża ich stabilność i czyni je podatnymi na złamania od wiatru. Po stwierdzeniu murszaka rdzawego, leśnicy usuwają porażone drzewa z lasu, by uchronić przed jego atakiem pozostałe.

 

saprotrof - organizm żywiący się szczątkami martwej materii organicznej

odziomek - dolna część pnia

 

Bibliografia:

1. Łakomy P., Kwaśna H. 2008. Atlas hub.  Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa. ISBN 978-83-7073-650-7

2. Szczepkowski A. 2012. Grzyby nadrzewne w innym świetle – użytkowanie owocników. Studia i Materiały CEPL w Rogowie, 32: 171-189.

3. Szczepkowski A., Sierota Z. 2014. Rozpoznawanie chorób infekcyjnych drzew leśnych. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa.