Lista aktualności
Jemioła

Święta Bożego Narodzenia 2022 zbliżają się wielkimi krokami, a z nimi przygotowania do Uroczystej Wieczerzy. Aby ten wyjątkowy czas spędzić w świątecznym nastroju, dekorujemy mieszkania m. in. elementami przyrody, które nie tylko podkreślają świąteczny wystrój, ale mają także inne znaczenie – magiczne. Jedną z nich jest gałązka jemioły. Jak wierzenia ludowe podają, zawieszona w chacie jemioła miała odpędzać demony i uroki, umocowana nad progiem zapewniała spokój i dostatek. Pocałunek pod jemiołą przynosił szczęście i potomstwo zakochanym. Zgodnie z przekazem ludowym, szczególną moc magii posiada jemioła zerwana w noc przesilenia zimowego lub ta, która rośnie na dębie.
Jemioła - jej nazwa łacińska brzmi viscum i oznacza lep. Łacińska nazwa rośliny koresponduje z jej właściwościami. Lepliwość jemioły, to cecha, która pomaga jej w przetrwaniu i w rozmnażaniu. Lepiące nasiona przyklejają się do dziobów ptaków i tak wędrują z drzewa na drzewo. Jemioła jest zimową stołówką ptaków, a szczególnie przysmakiem jemiołuszek przylatujących do nas na zimę z Rosji i ze Skandynawii. Niektórzy sugerują, że stąd jej nazwa. Ciekawostką jest fakt, że jemioła nie posiada korzeni, tylko ssawki, które analogicznie, jak korzenie dostarczają roślinie wodę i sole mineralne, które czerpie z drzew. Z uwagi na fakt, że jemioła posiada zdolność fotosyntezy, nazywana jest półpasożytem. Występuje najczęściej na drzewach liściastych: jesion, klon, brzoza, dąb, na jabłoniach, gruszach oraz na sośnie. Jemioła może żyć do 40 lat, każde rozgałęzienie - to jeden rok życia.
Właściwości lecznicze jemioły.
Już Celtowie odkryli właściwości zdrowotne jemioły, była uważana za dar Bogów i panaceum na wszelkie dolegliwości. Jemioła to roślina o szerokim działaniu immunostymulującym oraz immunomodulującym. Dotychczas na świecie przeprowadzono ponad 120 badań klinicznych z użyciem preparatów z jemioły, w różnych typach nowotworów. Badania kliniczne wykazują, że u chorych po terapii preparatami z jemioły, zauważono zmniejszenie efektów ubocznych radio i chemioterapii. Ponadto jemioła ma zbawienny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu może być ona stosowana w nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, chorobie wieńcowej, może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Działa również moczopędnie i uspokajająco. Prowadzone są również badania kliniczne z podaniem wyciągu z jemioły u pacjentów z nieoperowalnym nowotworem trzustki. Właściwości prozdrowotne rośliny zależą od drzewa, na którym bytuje. Różne gatunki jemioły, z różnych regionów oraz żywicieli charakteryzują się odmiennym składem chemicznym oraz zawartością poszczególnych substancji, co przekłada się również na ich wykorzystanie w leczeniu poszczególnych dolegliwości. Warto pamiętać, że owoce jemioły są trujące, więc zarówno dzieci, jak i dorośli nie powinni ich jeść ani dotykać!
Bibliografia.
- Sinclair W., A., Lyon H., H., Johnson W., T., 1987. Disease of trees and shrubs. Cornell University Press, Ithaca and London. Mańka K., 2005. Fitopatologia Leśna. Wydanie VI zmienione i poprawione. PWRiL Warszawa,
- https://biotechnologia.pl/biotechnologia/jemiola-znany-nieznany-sprzymierzeniec-w-leczeniu-onkologicznym,17253 - dr n. med. Dagmara Kabzińska, „Jemioła - znany-nieznany sprzymierzeniec w leczeniu onkologicznym”
- https://herbikids.pl/ciekawostki-o-roslinach-jemiola/.
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/jemiola-wlasciwosci-lecznicze-i-dzialanie-jemioly-pospolitej-aa-T7eX-fqZb-12Db.html