Lista aktualności Lista aktualności

Jemioła

Święta Bożego Narodzenia 2022 zbliżają się wielkimi krokami, a z nimi przygotowania do Uroczystej Wieczerzy. Aby ten wyjątkowy czas spędzić w świątecznym nastroju, dekorujemy mieszkania m. in. elementami przyrody, które nie tylko podkreślają świąteczny wystrój, ale mają także inne znaczenie – magiczne. Jedną z nich jest gałązka jemioły. Jak wierzenia ludowe podają, zawieszona w chacie jemioła miała odpędzać demony i uroki, umocowana nad progiem zapewniała spokój i dostatek. Pocałunek pod jemiołą przynosił szczęście i potomstwo zakochanym. Zgodnie z przekazem ludowym, szczególną moc magii posiada jemioła zerwana w noc przesilenia zimowego lub ta, która rośnie na dębie.

Jemioła - jej nazwa łacińska brzmi viscum i oznacza lep. Łacińska nazwa rośliny koresponduje z jej właściwościami. Lepliwość jemioły, to cecha, która pomaga jej w przetrwaniu i w rozmnażaniu. Lepiące nasiona przyklejają się do dziobów ptaków i tak wędrują z drzewa na drzewo. Jemioła jest zimową stołówką ptaków, a szczególnie przysmakiem jemiołuszek przylatujących do nas na zimę z Rosji i ze Skandynawii. Niektórzy sugerują, że stąd jej nazwa. Ciekawostką jest fakt, że jemioła nie posiada korzeni, tylko ssawki, które analogicznie, jak korzenie dostarczają roślinie wodę i sole mineralne, które czerpie z drzew. Z uwagi na fakt, że jemioła posiada zdolność fotosyntezy, nazywana jest półpasożytem. Występuje najczęściej na drzewach liściastych: jesion, klon, brzoza, dąb, na jabłoniach, gruszach oraz na sośnie. Jemioła może żyć do 40 lat, każde rozgałęzienie - to jeden rok życia.

Właściwości lecznicze jemioły.

Już Celtowie odkryli właściwości zdrowotne jemioły, była uważana za dar Bogów i panaceum na wszelkie dolegliwości. Jemioła to roślina o szerokim działaniu immunostymulującym oraz immunomodulującym. Dotychczas na świecie przeprowadzono ponad 120 badań klinicznych z użyciem preparatów z jemioły, w różnych typach nowotworów. Badania kliniczne wykazują, że u chorych po terapii preparatami z jemioły, zauważono zmniejszenie efektów ubocznych radio i chemioterapii. Ponadto jemioła ma zbawienny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu może być ona stosowana w nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, chorobie wieńcowej, może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Działa również moczopędnie i uspokajająco. Prowadzone są również badania kliniczne z podaniem wyciągu z jemioły u pacjentów z nieoperowalnym nowotworem trzustki. Właściwości prozdrowotne rośliny zależą od drzewa, na którym bytuje. Różne gatunki jemioły, z różnych regionów oraz żywicieli charakteryzują się odmiennym składem chemicznym oraz zawartością poszczególnych substancji, co przekłada się również na ich wykorzystanie w leczeniu poszczególnych dolegliwości. Warto pamiętać, że owoce jemioły są trujące, więc zarówno dzieci, jak i dorośli nie powinni ich jeść ani dotykać!

Bibliografia.

  1. Sinclair W., A., Lyon H., H., Johnson W., T., 1987. Disease of trees and shrubs. Cornell University Press, Ithaca and London. Mańka K., 2005. Fitopatologia Leśna. Wydanie VI zmienione i poprawione. PWRiL Warszawa,
  2. https://biotechnologia.pl/biotechnologia/jemiola-znany-nieznany-sprzymierzeniec-w-leczeniu-onkologicznym,17253 - dr n. med. Dagmara Kabzińska, „Jemioła - znany-nieznany sprzymierzeniec w leczeniu onkologicznym”
  3. https://herbikids.pl/ciekawostki-o-roslinach-jemiola/.
  4. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/jemiola-wlasciwosci-lecznicze-i-dzialanie-jemioly-pospolitej-aa-T7eX-fqZb-12Db.html