Lista aktualności Lista aktualności

Gąsienica w niedźwiedzim futerku

Niedźwiedziówka kaja (in. niedźwiedziówka nożówka, niedźwiedziówka gosposia) to motyl o nocnej aktywności, występujący na terenie całego naszego kraju.

Preferuje lasy liściaste i mieszane, parki, sady, nieużytki oraz ogrody.

Jest jedną z najbardziej kolorowych polskich ciem. Skrzydła pierwszej pary są brązowe z białym wzorem. Skrzydła drugiej pary są pomarańczowe z ciemnoniebieskimi lub czarnymi plamami. Tułów i odwłok są owłosione. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu (mają zredukowaną ssawkę). Imponuje także swoim rozmiarem, rozpiętość jej skrzydeł waha się od 6,2 do 7,5 cm. Gatunek zimuje w stadium gąsienicy.

Gąsienice niedźwiedziówki swoim gęstym owłosieniem z pewnością wyróżniają się spośród innych gąsienic. Na grzbiecie „futerko” jest koloru czarnego, na bokach pomarańczowo-rdzawego. Nie są wybredne, żywią się roślinami zielnymi oraz liśćmi drzew i krzewów. Preferują koniczynę, babkę, mniszek lekarski, maliny, poziomki, liście brzozy, olszy i wierzby. Gąsienice niedźwiedziówki żerują aż do lipca, osiągając nawet 6 cm długości! Włoski gąsienicy doskonale służą jej do obrony, gdyż wśród ptaków jest niewielu amatorów, którzy pokuszą się na taki „futrzany przysmak”.