Wydawca treści Wydawca treści

Wilk

10 faktów o wilku

  1. Wilki zazwyczaj aktywne są w nocy. Najczęściej łączą się w pary na całe życie i są bardzo przywiązane do swojej watahy. Razem polują, pomagają sobie i komunikują się przekazując różne informacje.
  2. Używają różnych sygnałów dźwiękowych: wycia, szczekania, warczenia, skomlenia i pisków. Wilki wyją bez przerwy przez kilkanaście sekund i powtarzają to kilkakrotnie. Wyją, gdy chcą powiadomić inne osobniki, gdzie się właśnie znajdują. Wspólne wycie zacieśnia wilcze więzi emocjonalne i jest radosnym końcem udanego polowania. Warczą, gdy chcą okazać złość, gniew i agresję. Dźwięk skomlenia jest natomiast oznaką uległości lub prośbą np. o dodatkową porcję jedzenia. Pisk wydają z siebie małe wilki podczas zabawy. 
  3. Wilki spędzają w ruchu nawet do 10 godzin na dobę.
  4. Są wytrwałymi piechurami. W ciągu doby mogą przemierzyć średnio 20 km a nawet odległość 50-160 km.
  5. Podstawą diety wilków są dzikie ssaki kopytne. Stanowią one ponad 90% masy zjedzonego przez nie pokarmu. Wilki polują najczęściej na jelenie, sarny i dziki, głównie osobniki stare, młode i chore, choć są w stanie zabić także łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, m.in. bobrami i zającami, czasami borsukami. Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt. Latem wilk zjada średnio 2-4,5 kg pożywienia dziennie.
  6. Podczas polowania potrafią biec z prędkością do 50-60 km/h (do 5 minut mogą utrzymać szybkość nawet do 85 km/h).
  7.  Dobrze pływają.
  8. Wilki rozpoznają głównie kolor szary, żółty i niebieski.
  9. Raz w roku, w lutym para rodzicielska przystępuje do rui. Ciąża trwa 60-65 dni. Wadery rodzą (szczenią się) w norach, wykrotach lub na ziemi, w dobrze ukrytych i osłoniętych legowiskach. W jednym miocie, pod koniec kwietnia zwykle rodzi się od 4 do 6 szczeniąt. Przez pierwsze tygodnie wilczki są głuche i ślepe.
  10. W pierwszym okresie życia matka karmi je własnym mlekiem, nie opuszczając w tym czasie legowiska. Zaopatrzeniem rodziny w pokarm zajmuje się samiec. Gdy tylko młode zaczynają opuszczać norę i pobierają pokarm stały, zostają pod opieką piastuna, reszta watahy udaje się na łowy. Piastun taki bawi się z nimi i broni przed ewentualną napaści. Młode karmione są przez całe stado  wstępnie przeżutym i nadtrawionym pokarmem.