Asset Publisher Asset Publisher

Grzebiuszka ziemna

10 faktów o: grzebiuszce ziemnej

1.    Grzebiuszka ziemna to jedyny krajowy przedstawiciel rodziny grzebiuszkowatych. Jest to płaz wybitnie lądowy, unika miejsc o bardzo wysokiej wilgotności. Nigdy nie występuje masowo.
2.    Prowadzi nocny tryb życia. Dni spędza w norkach wygrzebanych przez siebie w ziemi. Każdorazowo zagrzebuje się w innym miejscu. Zaniepokojonej grzebiuszce wystarczą 2-5 minut, by całkowicie zagrzebana zniknęła pod powierzchnią ziemi.
3.    Nie usłyszymy jej koncertu, gdyż nie posiada rezonatorów. Głosy godowe to mruczenie, chrząkanie, stęknięcia, są ciche i wydawane wyłącznie pod wodą, zarówno przez samca jak i samicę. Tym charakterystycznym głosom grzebiuszka zawdzięcza swoją inna nazwę - huczek. Zdolność do wydawania takich głosów niespotykana jest u innych krajowych gatunków płazów.
4.    Jedyny krajowy płaz, który ma wyłupiaste oczy z pionowymi źrenicami.
5.    Skóra grzebiuszki jest gładka, delikatna i cienka z regularnie rozmieszczonymi gruczołami, które przy mechanicznym podrażnieniu wydzielają substancję o zapachu czosnku.
6.    Dł. samca 4-5 cm a samicy 4,5-6 cm. Kończyny są dość krótkie i wałeczkowate, u nasady pierwszego palca tylnych nóg znajdują się jasnobrązowe, ostre, rogowe modzele piętowe o długości 6 mm, które ułatwiają zagrzebywanie się w ziemi. Między palcami tylnych kończyn znajduje się błona pławna.
7.    Menu grzebiuszki to dżdżownice, pająki, wije, chrząszcze o nocnej aktywności, gąsienice, ślimaki. Grzebiuszki mogą stać się pożywieniem dla sów oraz ptaków i ssaków drapieżnych.
8.    Do rozrodu wybierają zwykle zbiorniki mocno zarośnięte. Samice składają jaja (skrzek) w postaci grubego, galaretowatego rulonu o długości od 60 do 110 cm, szer. 1,5-2 cm, który zwykle jest owinięty wokół roślin wodnych. W skrzeku znajduje się 1000-3000 jaj. Kijanki osiągają rozmiar 10-12 cm (czasem nawet 17 cm) i przebywają w wodzie do 3 miesięcy. Po przeobrażeniu, młode grzebiuszki mają 3-4 cm długości. Kijanki grzebiuszki są największe spośród wszystkich kijanek europejskich płazów.  
9.    Na sen zimowy grzebiuszki wyruszają pod koniec października lub w pierwszej połowie listopada. Zimują na lądzie, w wygrzebanych przez siebie głębokich (1-2 m) norkach ziemnych lub wykorzystują norki gryzoni, kretów czy też gniazda jaskółek brzegówek.
10.    Gatunek objęty ochroną ścisłą.