Wydawca treści Wydawca treści

Rzekotka drzewna

10 faktów o rzekotce drzewnej:
  1. To jedyny europejski płaz, który prowadzi nadrzewny tryb życia. Zamieszkuje też łąki, pastwiska, ogrody i zagajniki. Przebywając na gałązkach krzewów i drzew, gdy nieruchoma wygrzewa się wśród liści, jest niemal niewidoczna.
  2. Samiec rzekotki jest naszym najgłośniejszym płazem - podczas godów jego głos może być słyszany nawet z odległości 1 km. Rzekotki nie rechoczą ani nie kumkają, wydawany dźwięk przypomina raczej bardzo głośne grzechotki.
  3. Grzbiet ciała ma koloru zielonego, ale również może być zabarwiony na szaro, oliwkowo, brązowo a czasami nawet na czarno. Barwa ciała danego osobnika zmienia się w zależności od bodźców zewnętrznych (wilgotności, temperatury, oświetlenia, dostępności pokarmu) i stanu emocjonalnego zwierzęcia. Zmiana barwy zajmuje około 20 minut. Kolor zielony grzbietu powraca po ustąpieniu bodźca.
  4. Żyje średnio 6 lat.
  5. Palce wszystkich kończyn zaopatrzone są w okrągłe przylgi, które umożliwiają  wspinanie się po gładkich, nawet pionowych powierzchniach.
  6. W razie niebezpieczeństwa potrafi zastygać w bezruchu, gwałtownie przeskakiwać w dal w inne bezpieczniejsze miejsce lub spaść w dół między trawy.
  7. Menu rzekotki stanowią głównie pajęczaki i owady. Na swoją ofiarę poluje czatując nieruchomo. Chwyta ją szybkim wyrzutem języka lub skacze w jej kierunku.
  8. Pora godów przypada w zależności od temperatury  w danym sezonie od kwietnia do maja/czerwca. Samica składa charakterystyczne pakiety jaj, po 20-150 sztuk w każdym, łącznie około 200-1200 jaj. Po 2-3 dniach z jaj wykluwają się kijanki. Metamorfoza trwa 2 – 3 miesiące, po tym czasie kijanki przeobrażają się w malutkie 13-15 mm rzekotki.
  9. Zimę spędza na lądzie, zapadając w sen zimowy. Okres hibernacji trwa od września/października do końca marca.
  10. W Polsce rzekotka drzewna jak i inne płazy podlega całkowitej ochronie prawnej.