Asset Publisher Asset Publisher

Zimorodek

10 faktów o zimorodku:

  1. Ocenia się, że w Polsce żyje 2,5 – 6 tysięcy par zimorodków, średnia długość życia wynosi 7 lat.
  2. Część populacji zimorodków zimuje w Polsce. Są to w większości osobniki dorosłe. Młode, zwłaszcza ze wschodnich zakątków kraju przemieszczają się w cieplejsze rejony na południe i zachód Europy. Zimorodek to wyjątek, gdyż pozostałe gatunki z rzędu kraskowatych, a więc żołna, kraska i dudek odlatują na zimowiska do ciepłych krajów.
  3. Zamieszkują tereny położone blisko zbiorników wodnych, z piaszczystymi skarpami, otoczonymi drzewami, które ptakom stanowią naturalne czatownie.
  4. W stromym urwisku lub w skarpie nad brzegiem wody wykopuje poziomą norę, zwykle około 1m długości, szerokości 5-6 cm, zakończoną komorą wyścieloną wyplutymi ośćmi ryb.  O tym, że nora jest zajęta świadczy przede wszystkim obielenie odchodami wlotu nory, nawet w promieniu 2-3 metrów od niej. Część wlotów zamaskowana jest nawisem z roślinności zielnej, inne zaś są wydrążone pomiędzy korzeniami drzew.
  5. Menu zimorodka to drobne rybki i owady, na które czatuje, wytrwale siedząc na gałęzi. Na upatrzoną zdobycz rzuca się głową w dół nurkując dość głęboko. Rodzina zimorodków (rodzice i sześcioro młodych) może zjadać nawet około 100 ryb dziennie. Ptak zawsze zjada rybę zaczynając od głowy, by nie utknęła mu w gardle. Główną ofiarą zimorodków są płocie, rzadziej okonie.
  6. Śladami bytowania zimorodka są także wypluwki, czyli niestrawione resztki pokarmu, zawierające łuski, ości, chitynowe pancerzyki owadów.
  7. Ptaki te prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łączą się na czas lęgów. Mocno związane ze swoim terytorium, z którego agresywnie wypraszają intruzów.
  8. W okresie V-VII samica składa 6-7 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 19-21 dni. Zimorodki potrafią prowadzić dwa lęgi jednocześnie! Gdy młode z pierwszego lęgu są już wystarczająco duże, samiczka zasiedla kolejną norę, a samiec w tym czasie donosi pokarm zarówno młodym z pierwszego lęgu jak i samiczce wysiadującej kolejne jaja.
  9. W czasie karmienia, pisklęta wewnątrz komory lęgowej ustawiają się
    „w kolejkę”,
    te które otrzymało rybkę przesuwa się w głąb komory a do wylotu ustawia się kolejne. W ten sposób pożywienie otrzymują po równo wszystkie pisklęta.
  10. „Ziemiorodki” to dawna nazwa, która mogła nawiązywać do miejsc lęgowych tych ptaków.