Asset Publisher
Rzekotka drzewna
10 faktów o rzekotce drzewnej:
- To jedyny europejski płaz, który prowadzi nadrzewny tryb życia. Zamieszkuje też łąki, pastwiska, ogrody i zagajniki. Przebywając na gałązkach krzewów i drzew, gdy nieruchoma wygrzewa się wśród liści, jest niemal niewidoczna.
- Samiec rzekotki jest naszym najgłośniejszym płazem - podczas godów jego głos może być słyszany nawet z odległości 1 km. Rzekotki nie rechoczą ani nie kumkają, wydawany dźwięk przypomina raczej bardzo głośne grzechotki.
- Grzbiet ciała ma koloru zielonego, ale również może być zabarwiony na szaro, oliwkowo, brązowo a czasami nawet na czarno. Barwa ciała danego osobnika zmienia się w zależności od bodźców zewnętrznych (wilgotności, temperatury, oświetlenia, dostępności pokarmu) i stanu emocjonalnego zwierzęcia. Zmiana barwy zajmuje około 20 minut. Kolor zielony grzbietu powraca po ustąpieniu bodźca.
- Żyje średnio 6 lat.
- Palce wszystkich kończyn zaopatrzone są w okrągłe przylgi, które umożliwiają wspinanie się po gładkich, nawet pionowych powierzchniach.
- W razie niebezpieczeństwa potrafi zastygać w bezruchu, gwałtownie przeskakiwać w dal w inne bezpieczniejsze miejsce lub spaść w dół między trawy.
- Menu rzekotki stanowią głównie pajęczaki i owady. Na swoją ofiarę poluje czatując nieruchomo. Chwyta ją szybkim wyrzutem języka lub skacze w jej kierunku.
- Pora godów przypada w zależności od temperatury w danym sezonie od kwietnia do maja/czerwca. Samica składa charakterystyczne pakiety jaj, po 20-150 sztuk w każdym, łącznie około 200-1200 jaj. Po 2-3 dniach z jaj wykluwają się kijanki. Metamorfoza trwa 2 – 3 miesiące, po tym czasie kijanki przeobrażają się w malutkie 13-15 mm rzekotki.
- Zimę spędza na lądzie, zapadając w sen zimowy. Okres hibernacji trwa od września/października do końca marca.
- W Polsce rzekotka drzewna jak i inne płazy podlega całkowitej ochronie prawnej.