Asset Publisher Asset Publisher

Informacje o pracach leśnych

Las podobnie jak człowiek – rodzi się, dorasta, dojrzewa, starzeje się i umiera. Od momentu posadzenia, aż po starość wymaga troski i uwagi leśników. Na każdym etapie jego rozwoju, leśnicy wykorzystując naukową wiedzę i długoletnie doświadczenie, wykonują różnorodne czynności związane z ochroną i pielęgnacją lasu.

Pielęgnacja ta polega na m.in. usuwaniu drzew, chorych, wadliwych i niebezpiecznych, które stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla osób w nim przebywających. Stwarzamy w ten sposób przestrzeń do wzrostu i rozwoju pozostających na powierzchni zdrowych drzew, które w przyszłości  będą stanowiły trzon pięknego, dojrzałego i bezpiecznego lasu. Ten pełni wiele funkcji – ekologiczną, społeczną i gospodarczą, która to zapewnia nam drewno.

Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich - gwarantuje to ustawa o lasach. Jednak w szczególnych przypadkach nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, aby ochronić przyrodę lub zapewnić bezpieczeństwo ludziom. Miejsca te są oznakowane specjalnymi tablicami. Ich lokalizacja oraz przewidywany termin zakończenia prac, znajdują się pod poniższym linkiem.

Obowiązujące zakazy wstępu do lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Czasami plan urządzenia lasu może obowiązywać krócej w uzasadnionych przypadkach tj. wystąpienia dużych szkód lub klęsk żywiołowych. Wykonują je specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Klimatu i Środowiska.

Plan Urządzania Lasu Nadleśnictwa Dojlidy 2017-2026