Asset Publisher Asset Publisher

Pożar lasu w Leśnictwie Katrynka

Blisko 5 ha lasu spłonęło w miniony weekend w Leśnictwie Katrynka, w okolicach miejscowości Ponikła w gminie Wasilków. Z ogniem walczyły 24 zastępy straży pożarnej i 2 samoloty gaśnicze. Akcja gaśnicza trwała ponad 32 godziny.

Ogień pojawił się w lesie w niedzielne przedpołudnie. Na miejsce zdarzenia jako pierwszy dotarł samochód patrolowo - gaśniczy Nadleśnictwa Dojlidy. Z uwagi na długotrwałą suszę, panujące wysokie temperatury i silne podmuchy wiatru ogień rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie. W akcji gaśniczej udział brały łącznie 24 jednostki straży pożarnej z PSP i okolicznych OSP. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa samoloty gaśnicze Dromader. Pożar opanowano dopiero po kilku godzinach. Dogaszanie trwało do godziny 14-tej następnego dnia. Przez całą noc na pożarzysku dyżur pełnili leśnicy wraz z wyznaczonymi jednostkami straży pożarnej. Z żywiołem łącznie walczyło 115 strażaków i około 30 pracowników Nadleśnictwa Dojlidy.

W wyniku pożaru spłonął młodnik świerkowo – sosnowy o powierzchni ok. 3 ha, 0,7 ha uprawy sosnowej i 0,5 ha ściółki w 40-letnim lesie sosnowym. Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności powstania pożaru oraz szacowanie strat. Teren pożarzyska jest jednak ciągle monitorowany. Jest to konieczne, ze względu na możliwość ponownego pojawienia się nowych zarzewi ognia.

W tym roku na terenie Nadleśnictwa Dojlidy w 15 pożarach spłonęło już 8,5 ha lasu. Panująca susza i upały powodują, że zagrożenie wystąpienia pożaru jest bardzo wysokie. Obecnie na terenie nadleśnictwa obowiązuje 3 (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego.

Lasy iglaste są najbardziej narażone na pożary, ze względu na łatwopalne żywice i olejki eteryczne, które wydzielają się z drzew przy wysokiej temperaturze. 

Przebywając w pobliżu lasu pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z ogniem. W lasach oraz na terenach śródleśnych łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości 100 m od granicy lasu zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • używania ognia otwartego poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • wyrzucania niedopałków papierosa na ściółkę.

Przypominamy, że 9 na 10 pożarów powstaje z winy człowieka. Apelujemy o odpowiedzialne korzystanie z lasu.