Asset Publisher
Porządki w budce
Późna jesień i zima to właściwy czas, by posprzątać ptasie budki lęgowe.
Jedną z form pomocy ptakom, poza zimowym dokarmianiem, jest ułatwienie im znalezienia odpowiedniego miejsca na założenie gniazda. Substytutem naturalnych dziupli są budki lęgowe, które wywieszane przez leśników wspomagają utrzymanie populacji licznych gatunków dziuplaków w naszych lasach. Ptaki, poza pięknym śpiewem umilającym chwile pobytu w lesie, są sprzymierzeńcami w walce z owadzimi szkodnikami drzew, stąd ogromna troska leśników o skrzydlatych mieszkańców lasu.
Po co to robimy
Wywieszanie budek lęgowych i ich czyszczenie to jedna z czynności w gospodarce leśnej. Zabieg czyszczenia i naprawy budek jest niezbędny i konieczny, ponieważ pozostawione w budce gniazda i inne pozostałości są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Dodatkowo nawarstwianie się materiału spłyca budkę, zbliżając się do otworu wlotowego ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów. Budki nie czyszczone już po dwóch sezonach lęgowych, są praktycznie nieprzydatne dla ptaków.
Czego potrzebujemy
Drabina, rękawice i miotełka, ewentualnie zestaw naprawczy, w tym młotek, gwoździe, zapasowe elementy drewniane.
Jak to robimy
Czyszczenie budek należy przeprowadzić w okresie od 16 października do końca lutego. O tej porze roku lęgi ptaków są już zakończone i nie istnieje niebezpieczeństwo ich zniszczenia czy przepłoszenia ptaków. W pozostałym okresie budka podlega ochronie – jest traktowana jako siedlisko. Przed czyszczeniem budki, należy sprawdzić, czy nie ma w niej innych lokatorów tj. orzesznice, myszy lub nietoperze, wówczas należy pozostawić je w spokoju. Po otwarciu budki, cała zawartość jest usuwana, a na jej dno sypiemy garść trocin. Przy okazji sprawdzamy czy budka nie wymaga naprawy.
Co możemy znaleźć wewnątrz budek?
Zaobserwowaliśmy głównie mech, sierść i elementy roślin, a także odchody. Pozostające w budkach gniazda, umożliwiają w większość przypadków rozpoznanie gatunków ptaków, które zajmowały budki.