Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) jest ciekawą formą pożytecznego i aktywnego spędzania czasu na łonie natury. To zaproszenie do lasu przez jego gospodarzy – leśników. Orientacja w terenie i właściwe korzystanie z mapy to jedne z podstawowych umiejętności niezbędnych w ich pracy.

Na terenie Nadleśnictwa Dojlidy opracowano specjalistyczne mapy do orientacji sportowej. Są różne mapy, każda ma swoją specyfikę (inną treść), ale by się nimi posługiwać, odczytywać to co nam przekazują trzeba nauczyć się pewnych uniwersalnych zasad. W lesie łatwo można zabłądzić ale mając w ręku mapę, z której potrafimy korzystać możemy bez obawy wejść nawet do największej puszczy.

Mapa sportowa charakteryzuje się dużą ilością szczegółów, zawiera wszystkie drogi i ścieżki, pokazuje jakie mamy możliwości poruszania się w terenie (np. czy las jest gęsty, podłoże kamieniste, strumień możliwy do sforsowania itp.). Pomimo dużej ilości informacji jest czytelna nawet w biegu lub w czasie jazdy rowerem. Te zalety map do orientacji sportowej można wykorzystać także chodząc turystycznie czy spacerując. W projekcie ZPK na bazie mapy rozstawione są stałe punkty kontrolne, z których utworzone są trasy o różnym przeznaczeniu, długości i stopniu trudności.

W ten sposób mamy wiele propozycji edukacji, turystyki i sportu, dostępnych dla każdego, niezależnie od możliwości fizycznych i umiejętności.

W Nadleśnictwie Dojlidy, w ramach projektu Zielonego Punku Kontrolnego funkcjonuje pięć map.