Inochodziec
Łoś (Alces alces) jaki jest, każdy widzi – możemy niemal zacytować Benedykta Chmielowskiego. Krępa budowa, wydatny garb, a na podgardlu narośl skórna zwana brodą - to jedne z charakterystycznych cech największego przedstawiciela jeleniowatych. Niewątpliwą ozdobą samców jest poroże, które może kształtować się w szerokie łopaty lub skromniejsze badyle.
Łosia nie bez powodu nazywa się też „królem mokradeł”, ponieważ dzięki szerokim racicom doskonale radzi sobie z grząskim gruntem. Za nic ma sobie gęste zarośla i wysokie przeszkody, które może przeskakiwać z miejsca, unosząc się choćby i na 2 m wysokości. Posiada także wspólną cechę z wielbłądem i żyrafą - jest inochodźcem – podczas biegu stawia naprzemiennie najpierw nogi prawe, a następnie lewe. Dodatkowo świetnie pływa i nurkuje, mogąc schodzić na głębokości nawet do 5 m i spędzać pod wodą niemal minutę! Te z reguły spokoje zwierzę, na widok człowieka nie ucieka w popłochu, a raczej przygląda się mu z zaciekawieniem. Czuje się bezpiecznie, bo od 2001 r. w Polsce obowiązuje bezterminowe moratorium - całoroczny zakaz polowań na łosie, dzięki czemu ich populacja rozwija się i można je spotkać niemalże na terenie całego kraju, gdzie potrafią wyrządzać znaczące szkody gospodarcze. Odczuwają to zwłaszcza młode drzewostany, w których rozsmakowały się łosie.
Ich zbytnia nieostrożność jest też częstą przyczyną wielu kolizji drogowych, w których giną zarówno łosie jak i ludzie. Dlatego na drogach pojawiają się tzw. wilcze oczy – słupki z elementami odblaskowymi, ostrzegające zwierzęta przed nadjeżdżającymi pojazdami aby zapobiegać ich wtargnięciu na jezdnię.
Uważajcie na drogach i jedźcie łośtrożnie!
Bibliografia:
1. Bobek B., Błaszczyk J., Frąckowiak W., Furtek J., Morow K., Wojciuch-Płoskonka M., Wyrobek K. 2021. Łoś, Alces alces – biologia, ochrona i gospodarka łowiecka. Międzynarodowy Instytut Ekologii Sp. z o.o. Kraków. ISBN: 978-83-961946-0-2.
2. Flis M. 2018. Demografia oraz dynamika liczebności populacji łosi na terenie Polski – potrzeba zmian. Studia i Materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie, R. 20, Zeszyt 57/4, 94-102.
3. Wawrzyniak P. 2016. Dynamika liczebności, jej wpływ na środowisko bytowania, a konieczność
zarządzania populacja łosia Alces alces w Polsce. W: Zarządzanie populacjami zwierząt. Wydawca -
Polski Związek Łowiecki, Łowiec Polski Sp. z o.o. Warszawa: 17-27.
4. http://www.lowiecki.pl/biologia/los.php