Asset Publisher Asset Publisher

„Rozpoczęcie sezonu przeciwpożarowego 2025 w Nadleśnictwie Dojlidy”

Z dniem 15 marca 2025 roku, na terenie Nadleśnictwa Dojlidy rozpoczyna się akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów. Okres wczesnowiosenny to przede wszystkim pożary suchych traw, które łatwo mogą rozprzestrzenić się na tereny leśne. W miesiącach letnich i jesiennych, podczas okresów bezdeszczowych z wysokimi temperatura powietrza, istnieje ogromne zagrożenie pożarowe dla całych drzewostanów.

Jak co roku, w tzw. „sezonie palności” w leśnicy Nadleśnictwa Dojlidy przez 7 dni w tygodniu – również w niedziele i święta, od rana do zmierzchu, będą pełnić dyżury przeciwpożarowe.

Podczas dyżurów przeciwpożarowych, leśnicy patrolują tereny leśne – szczególnie te, o największym zagrożeniu pożarowym. Pełnione są również dyżury w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD), w którym prowadzony jest stały podgląd obszarów leśnych Nadleśnictwa poprzez system kamer monitoringu przeciwpożarowego, mający na celu przede wszystkim jak najszybsze wykrycie pożaru lasu.

Do walki z pożarami leśnicy Nadleśnictwa Dojlidy mają terenowy samochód patrolowo-gaśniczy Ford Ranger, który wyposażony jest w 400-litrowy zbiornik wody i niezbędnych sprzęt gaśniczy. Takie auto świetnie sprawdza się podczas gaszenia niewielkich pożarów lasu, lub jako wsparcie strażaków podczas większych akcji gaśniczych. Do patrolowania przeciwpożarowego oraz gaszenia pożarów lasu z powietrza leśnicy wspomagani są przez specjalistyczny samolot patrolowo-gaśniczy Dromader, którego baza zlokalizowana jest na białostockim lotnisku Krywlany.

W ubiegłym roku na terenie Nadleśnictwa Dojlidy doszło do 7 pożarów lasu. W wyniku tych zdarzeń spłonęło 0,32 ha ściółki leśnej. Tak niewielkie straty możliwe były wyłącznie dzięki sprawnie funkcjonującemu systemowi ochrony przeciwpożarowej zorganizowanej w Lasach Państwowych oraz dzięki ofiarności strażaków i leśników podczas prowadzonych akcji gaśniczych.

Na podstawie prowadzonych badań i obserwacji eksperci ostrzegają, iż obecna sytuacja hydrologiczna jest bardzo zła i mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. To efekt wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku opadów śniegu i deszczu. Ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie zagrożenia pożarowego w lasach.

Lasy iglaste – przeważające na terenie Nadleśnictwa Dojlidy – są najbardziej narażone na pożary, ze względu na łatwopalne żywice i olejki eteryczne, które wydzielają się z drzew podczas wysokiej temperatury. 

Przebywając w lesie pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z ogniem.

W lasach oraz na terenach śródleśnych łąk, torfowisk i wrzosowisk,
jak również w odległości 100 m od granicy lasu zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • używania ognia otwartego poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • wyrzucania niedopałków papierosa na ściółkę.

W przypadku zauważenia pożaru lasu prosimy o alarmowanie:

Straży Pożarnej (tel. 112 oraz 998)

lub

Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Dojlidy (tel. 570 948 147).