Asset Publisher Asset Publisher

Obcy w natarciu

W lasach pojawia się coraz więcej obcych. Przejmują terytoria, konkurują o pokarm i roznoszą choroby, na które nie są odporne nasze rodzime gatunki.

Wśród zagranicznych przybyszów możemy spotkać: szopy pracze, norki amerykańskie czy jenoty, które są najbardziej rozprzestrzenionym gatunkiem inwazyjnym w Polsce. Nasi nieproszeni goście doskonale odnajdują się w różnych warunkach środowiskowych i klimatycznych, dzięki czemu udało im się skolonizować obszar niemal całego naszego kraju. Jenoty wywodzą się z terenów południowo-wschodniej Azji. W latach 30 XX w. sprowadzono je do Europy ze względu na ich wartościowe futro. Do Polski dotarły w 1955 r. z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Preferują lasy liściaste lub mieszane w pobliżu zbiorników wodnych. Potrafią zamieszkiwać nisko położone dziuple czy wnęki wiatrołomów. Nie gardzą również mieszkaniami z rynku wtórnego, często zajmując lisie i borsucze nory. Prowadzą nocny tryb życia, przez co zdecydowanie łatwiej natrafić na tropy niż ich właścicieli. Te charakteryzują się zaokrąglonym kształtem, z szeroko rozstawionymi palcami i odciśniętymi pazurami. Jako jedyne z psowatych zapadają w sen zimowy i potrafią wspinać się po drzewach! Świetnie radzą sobie również pod wodą. Takie umiejętności pomagają im w zdobywaniu pokarmu, który stanowią: drobne ssaki, płazy, gady, owady, ptasie jaja, rośliny, a nawet padlina.

Dzięki swojej aparycji i ciekawej naturze, zwierzę te jest ikoną kultury w japońskim folklorze już od 720 r. n.e. Tzw. Tanuki jest znany jako zmiennokształtny, psotny oszust o nadprzyrodzonych zdolnościach.  Stanowi również symbol szczęścia m.in. w biznesie. Figurki Tanuki ustawia się blisko drzwi wejściowych i na korytarzach firm czy sklepów.

Film: Kamil Kulesza

 

Bibliografia:

  1. Kauhala K. Saeki M. 2004 – Raccon dogs. Finnish and Japanese raccon dogs – on the road to speciation? In: Biology and conservation of wild canids (ed. Mac Donald D.W., Sil­lero-Zubiri C.). Oxford University Press, Oxford, UK.
  2. Kowalczyk R., Zalewski A., Jędrzejewska B., Jędrzejewski W. 2000. Jenot – ni pies, ni borsuk. Łowiec Polski 11: 19-20.
  3. Pasławski T. 1994 – Łowiectwo. Wydawnictwo “Świat”.
  4. Skorupski J. 2016. Inwazyjne i ekspansywne ssaki drapieżne w Polsce. Studia i Materiały CEPL w Rogowie. Zeszyt, 49A (2016), pp. 59-72.
  5. Święcicka N., Kubacki S., Zawiślak J., Gulda D., Monkiewicz M., Drewka M. (2011). Jenot i szop pracz jako gatunki ekspansywne w Polsce. Prz. Hod., 6: 10–11.