Wydawca treści Wydawca treści

Bóbr europejski

10 faktów o bobrze:
 1. Największy europejski gryzoń, prowadzi ziemnowodny tryb życia. Drwal, architekt i budowniczy w jednej osobie, przez to jako nieliczny wśród zwierząt potrafi dostosować środowisko naturalne do swoich potrzeb.
 2. Preferuje nocny tryb życia, dł. życia 15 - 20 lat, waga 15 - 25 kg, dł. ciała
  80 - 140 cm.
 3. Ma 20 zębów. Uwagę przykuwają 2 pary, charakterystycznych brunatno-pomarańczowych, samoostrzących się, stale rosnących i ścierających się siekaczy o długości 10-12 cm. Bez trudu przegryza nimi gałąź o grubości kilkunastu centymetrów i pnie drzew o średnicy nawet 70 cm. W ciągu roku dorosły osobnik może ściąć około 200 dużych drzew.
 4. Ścisły roślinożerca. Poza liśćmi, gałęziami i korą powalonych drzew liściastych bobry zjadają korzenie, kłącza i liście roślin wodnych i lądowych. Przysmakiem bobra są topole (głównie osika) i wierzby w dalszej kolejności brzozy, leszczyny, olsze. Ogółem w jego menu znajduje się ponad 150 gatunków roślin zielnych. Robi zapasy na zimę (gałązki, młode pędy, kłącza magazynuje w spiżarni pod powierzchnią wody).
 5. Pod woda wytrzymuje 10-15 minut. Podczas nurkowania, zamyka nozdrza i uszy specjalnymi fałdami skóry. Oczy wyposażone są w trzecią, przezroczystą powiekę, dzięki której zwierzę może widzieć pod wodą.
 6. Posiada wodoodporne (efekt namaszczania wydzieliną z dwóch gruczołów umieszczonych w pobliżu nasady ogona) i gęste futro na 1 cm2 skóry przypada od  12 000 (na grzbiecie) do 23 000 włosów (na brzuchu).
 7. "Strój bobrowy" (kastoreum) jest wydzieliną gruczołów płciowych o silnym zapachu piżma, służy do oznaczania zajmowanego terytorium, informuje też inne osobniki o liczebności rodziny, wieku czy płci, również odstrasza intruzów.
 8. Największą chlubą bobra jest jego płaski ogon (dł. 20-25 cm.), zwany kielnią lub pluskiem, o ostrej krawędzi bocznej, pokryty zrogowaciałym naskórkiem w kształcie łusek. Służy bobrowi jako ster, jest dodatkową siłą napędową oraz pełni rolę głównego organu regulującego temperaturę ciała zwierzęcia. Zaniepokojony w wodzie bóbr nurkuje alarmując pozostałych członków rodziny silnym uderzeniem ogona o taflę wody.
 9. Monogamista, wybiera jednego partnera na całe życie. Ciąża trwa około 100-110 dni,  w kwietniu lub w maju rodzą się średnio 3 małe bobry. Rodzice wspólnie opiekują się potomstwem. W opiece nad najmłodszymi oraz we wszelkich pracach „gospodarczych”  pomaga również o rok starsze rodzeństwo.
 10. Gatunek chroniony. Bóbr był pierwszym zwierzęciem chronionym w Polsce, za przyczyną Bolesław Chrobry, który około 1000 r. wprowadził całkowity zakaz polowań na bobry.