Lista aktualności Lista aktualności

W sieci...

Początek czerwca to czas, kiedy na przydrożnych czy rosnących na skraju lasu krzewach, możemy zaobserwować fascynujące zjawisko pokrycia całych roślin pajęczymi nićmi tworzącymi swoiste namioty. Nie jest to efekt pracy pająków, lecz oprzęd gąsienic niepozornego motyla namiotnika.

Wczesną wiosną gąsienice, wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i rozpoczynają intensywne żerowanie, wgryzając się w pąki drzew i blaszki młodych liści.

Ich żerowanie trawa przez cały okres kwitnienia krzewów, gdy wierzchołek jednego pędu zostanie dokładnie objedzony, gąsienice przenoszą się na następny, w tym samym czasie pokrywając je luźnym oprzędem. W miarę wzrostu gąsienic zwiększa się ich zapotrzebowanie na pokarm, a tym samym i tempo objadania pędów.

Następnie rozpoczyna się najbardziej spektakularny etap ich życia. Gąsienice kończą objadanie się liśćmi (początek czerwca) i zaczynają tworzyć wokół pędów gęste, pajęczynowate oploty, pod którymi ukrywają się podczas ostatniej fazy rozwoju, czyli tworzenia kokonów i przepoczwarzania się.

Gąsienice namiotników żerują gromadnie m.in. na trzmielinach i kruszynach. Mogą spowodować tzw. gołożer, czyli ogołocenie krzewów ze wszystkich liści.