Lista aktualności Lista aktualności

Najmniejszy ssak żyjący w Polsce

To warto wiedzieć o: ryjówce (Sorex)

  1. Najmniejszy krajowy owadożerny ssak z rodziny ryjówkowatych. Wzrok przyciąga jego wydłużony ryjek, pokryty długimi i licznymi włosami czuciowymi. W Polsce rodzaj Sorex reprezentują: ryjówka malutka (dł. 4-6 cm, masa ciała 2,5-6 g) aksamitna (dł. 6–8 cm, masa ciała 7-15 g), średnia (występująca w Puszczy Białowieskiej) i górska (żyjąca tylko w Sudetach i Karpatach).
  2. Zwierzę jest tak samo aktywne przez cały rok, zarówno w dzień jak i w nocy. Jest samotnikiem. Chętnie wykorzystuje kanały kretów i norników. Gniazduje w norach gryzoni.
  3. Posiada bardzo intensywną przemianę materii. Dorosła ryjówka zjada w ciągu doby tyle pokarmu, ile sama waży! A matka karmiąca potomstwo nawet dwa razy tyle. Jeśli ryjówka w ciągu kilku godzin nie znajdzie pokarmu – ginie. Jej menu stanowią pająki, owady, dżdżownice i ślimaki.
  4. Żyje bardzo krótko, bo zaledwie 14-18 miesięcy.
  5. Zęby ryjówki mają czerwono-brunatne zakończenie (to efekt wysycenia związkami żelaza), dzięki czemu zęby praktycznie nie ścierają się przez całe życie osobnika.
  6. Ryjówki wykształciły niespotykaną zdolność sezonowej zmienności wielkości narządów wewnętrznych, jest to tzw. zjawisko Dehnela. Przykładowo u ryjówki aksamitnej czaszka w zimę jest niższa o 15 %, a ciężar mózgu zmniejsza się nawet o 30 %. Spowodowane jest to koniecznością oszczędzania energii, wynikającą ze spadku ilości pokarmu w zimie.
  7. Zimą zmieniają również kolor sierści z brunatno-szarego na czarny.
  8. Gody odbywają w okresie od kwietnia do sierpnia. Ciąża trwa 19 -21 dni. W jednym miocie ryjówka może wydać na świat od  1 do 9 młodych.
  9. Nie zapada w sen zimowy.
  10. Rozpoznawanie gatunków ryjówek to zadanie dla specjalistów. Aby spotkać ryjówkę w terenie trzeba mieć dużo szczęścia, gdyż jest ona zaliczana do grupy naszych najlepiej ukrywających się zwierząt.