Lista aktualności Lista aktualności

Nadleśnictwo Dojlidy pomaga pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej

Tuż obok Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej, otwarto ścieżkę przyrodniczą "Skarby Lasu". Ze ścieżki przebiegającej przez fragment lasu, korzystać będzie mogło 270 podopiecznych mieszkających w tej placówce.

Ścieżka przyrodnicza „Skarby Lasu” powstała na działce należącej do Skarbu Państwa, wydzierżawionej DPS-owi przez Nadleśnictwo Dojlidy. Formalności związane z udostępnieniem terenu trwały kilka lat, jednak dzięki zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Dojlidy udało się sfinalizować przedsięwzięcie.
- Jest to miejsce bardzo mi szczególne – mówi nadleśniczy Wojciech Świtecki - ponieważ, gdy zostałem nadleśniczym to pierwszą sprawą, z którą się zetknąłem, to była – tak to można określić: potrzeba pensjonariuszy domu opieki na udostępnienie tego terenu; kawałka lasu. Cieszę się, że po 3 latach udało się zakończyć cały proces. Warto przebywać w lesie, ponieważ jest to miejsce, gdzie człowiek odpoczywa i regeneruje swój organizm - opowiada nadleśniczy.
Działka ma powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych i jest przeznaczona na cele społeczne związane z działalnością opiekuńczo-terapeutyczną. Wydzierżawiony fragment lasu jest przeznaczony na spacery niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Las został ogrodzony i oczyszczony, wykonano na nim utwardzoną ścieżkę, ustawiono ławki, zamontowano tablice edukacyjne, pracownicy nadleśnictwa pomogli również oznaczyć rośliny i drzewa  rosnące przy ścieżce. Po wakacjach, Nadleśnictwo Dojlidy ustawi w sąsiedztwie ścieżki karmnik dla ptaków, aby pensjonariusze sami mogli je dokarmiać. Ścieżka ma zapewnić pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej lepszy komfort mieszkania, rehabilitacji oraz wypoczynku w naturalnym środowisku. Współpraca między Nadleśnictwem Dojlidy i Domem Pomocy Społecznej będzie kontynuowana.

Dziękujemy Panu Adamowi Grabowskiemu za udostępnienie zdjęć z uroczystości i zgodę na ich publikacje.