Lista aktualności Lista aktualności

Modliszka (nie)zwyczajna

1.    Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa „modląca modliszka”) to nasza jedyna w kraju modliszka i jednocześnie największy gatunek europejski z tego rzędu owadów. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od charakterystycznego układu sylwetki owada. Skierowane do góry przednie odnóża chwytne, układające się w  sposób, przypominający modlącego się człowieka.
2.    Modliszka jest gatunkiem wybitnie termofilnym. Dorosłe osobniki, można spotkać od sierpnia do października, w ciepłe dni, na nasłonecznionych polanach, obrzeżach lasu i łąkach, gdzie gleba jest sucha a wokół jest pełno roślin.
3.    Najczęściej występują w ubarwieniu jaskrawej zieleni, chociaż  zaobserwowano również odmiany: brązową, zielonożółta i jasnobrązową.
4.    Występuje u nich dymorfizm płciowy – samice osiągają 5-7,5 cm dł., samce są nieco mniejsze i dorastają do 4-6 cm dł.
5.    Potrafi długo czatować zastygła bez ruchu w oczekiwaniu na ofiarę, gdy ta dostatecznie blisko się zbliży, wówczas modliszka rzuca się z przednimi odnóżami na zdobycz i natychmiast ją żywcem pożera, najczęściej zaczynając od głowy. Jej menu stanowią gł. szarańczaki i muchówki. Nigdy nie zjadają padłych owadów.
6.    Osobliwą cechą modliszek jest możliwość kręcenia trójkątną głową bez poruszania całym ciałem, nie potrafi tego żaden inny owad. Dzięki temu samica może odwrócić się podczas zbliżenia i pożreć kopulującego z nią samca. Robi to jednak dopiero wtedy, gdy ma pewność, że dostarczył on wystarczającą ilość nasienia do zapłodnienia jaj. Wg badań tylko około 1/3 prokreacyjnych spotkań kończy się śmiercią samca.
7.    Jaja składane są od końca sierpnia do końca września. Zawinięte w kokony, przyczepiane są do powierzchni liścia.  Każde jajo znajduje się w osobnej komorze.  W kokonie znajduje się około 200 jaj. Wylęg z jaj (w naszych warunkach) następuje po diapauzie zimowej.
8.    Cykl życiowy modliszki trwa około 60 – 65 dni i w tym czasie larwa przechodzi aż 6 wylinek.
9.    Hipotezy na temat kanibalizmu u modliszek:
- samce stanowią silną konkurencję dla samic w łowisku,  
- samiec po zapłodnieniu może wykorzystać całe swoje nasienie, w związku z czym jest już nieprzydatny z punktu widzenia natury, zatem samica w ten sposób likwiduje osobniki,
- im starszy samiec, tym gorszą jakość nasienia, zatem samice zjadając ich, usuwają z populacji „słabych” reproduktorów.
10.    W Polsce modliszki są prawnie chronione.