Lista aktualności Lista aktualności

Listopad- liść opadł

Zanim liście spadną na ziemię przybierają całą paletę barw od złotej, żółtej, brązowej, pomarańczowej kończąc na ognistej czerwieni. Malując w ten sposób niesamowite pejzaże, cieszące nasz oczy podczas leśnych wędrówek czy spacerów po parku. Dlaczego właśnie jesienią liście zmieniają barwę?

Jesienią, dzień staje się krótszy, a dla drzew jest sygnałem, że czas zacząć przygotowania do zimy.  Zanika produkcja chlorofilu odpowiedzialnego za zielony kolor liści, przez to ujawniając obecność innych barwików tj. ksantofile, antocyjany i karetonoidy. To właśnie dzięki nim mamy spektakl jesiennych kolorów.

Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zimaPo co drzewa gubią liście? Zimą, lód na liściach mógłby przez nie z łatwością dostać się do wnętrza drzewa niszcząc je. W mroźne zimowe dni zawarta w liściach woda mogłaby zamarzać uszkadzając komórki i tkanki. Dodatkowo ośnieżone i oblodzone liście, pod swoim ciężarem łamałby gałęzie.  W celu zrzucenia liści, drzewa wytwarzają specjalną warstwę komórek w miejscu, gdzie liście łączą się z łodygą. Powstała przegroda odcina dopływ substancji odżywczych do liścia w wyniku czego staje się on kruchy i przy najmniejszym podmuchu wiatru opada na ziemię.