Lista aktualności Lista aktualności

II Mistrzostwa Ploggingu

Zbrojenia budowlane, foteliki samochodowe czy deska do prasowania – to jedne z wielu znalezisk, które czekały w Lesie Pietrasze na uczestników II edycji Mistrzostw Ploggingu w Białymstoku.

Plogging to ekosport łączący bieganie ze sprzątaniem śmieci, zapoczątkowany przez szwedzkiego aktywistę - Erika Ahlströma.  Jego śladem podążyli nie tylko inni Szwedzi, ale i mieszkańcy całego globu, w tym również Białegostoku i okolic, którzy już po raz drugi spotkali się w Lesie Pietrasze aby posprzątać tutejszy las. W wydarzeniu wzięło udział blisko 400 osób, głównie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przez ok. 1,5 udało się im zebrać okazałą stertę śmieci, w której było można znaleźć np. opony, części do samochodów, kable, garnki czy butelki.

W konkursie na najdziwniejszy znaleziony śmieć trzecie miejsce zajął metalowy stelaż, drugie – wózek dziecięcy i stelaż do samochodu, pierwsze zaś przypadło za… stary rower, farbę budowlaną i stelaż do suszarki. Przyznano również nagrody specjalne: seniorowi, któremu udało się zebrać aż 7 worków odpadów oraz chłopcu, który znalazł w lesie 40 kg gipsu! Śmieci zobowiązało się odebrać nadleśnictwo.

Na miejscu powstała również strefa edukacyjna, gdzie wśród licznych stoisk  nie mogło zabraknąć naszego namiotu z grami, w których było można zdobyć drobne upominki. Na przybyłych czekał też smogobus oraz możliwość wzięcia udziału w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy medycznej, prowadzonym przez Sekcję Ratownictwa Specjalistycznego Białystok.

Głównym organizatorem imprezy była Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa w Białymstoku.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje sprzątania lasów, które są naszym wspólnym dobrem, w tym firmie Air Liquide, Zespołowi Szkół Ekonomicznych oraz firmie AC S.A.