Lista aktualności Lista aktualności

Fascynujący Dzień Roślin - Fluorescencja chlorofilu

Zbliża się 18 maja, a wraz z nim obchody szóstej edycji międzynarodowej akcji pt. „Fascynujący Dzień Roślin”.  Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek z ich świata, które zaczynamy przedstawiać już teraz!

Pamiętacie eksperyment ze świecącą na niebiesko korą kasztanowca? Nie tylko ona ulega zjawisku fluorescencji, a prosty eksperyment, podczas którego można to sprawdzić, możecie wykonać samodzielnie w domu.

Fluorescencja chlorofilu

Chlorofil to barwnik występujący w roślinach, algach oraz u części bakterii fotosyntetyzujących. To właśnie dzięki niemu rośliny mają zielony kolor i mogą przeprowadzać fotosyntezę – proces, w wyniku którego powstaje m.in. tlen. Zbudowaną z feoporfiryny cząsteczkę chlorofilu można wzbudzić światłem ultrafioletowym. Energia takich cząsteczek chwilowo podnosi się, po czym jej wzrost zostaje oddany do środowiska w promieniowaniu – widzianym przez nas w czerwieni. Owe zjawisko naukowcy wykorzystują np. jako wskaźnik wydajności fotosyntezy i plonowania. Za jej pomocą starają się również określać oddziaływanie stresu środowiskowego na rośliny. W tym celu biolodzy z NASA stworzyli nawet mapy fluorescencji chlorofilu, które pozwolą na śledzenie z kosmosu zmian dotyczących roślin.

Do wykonania eksperymentu wystarczą zielone elementy dowolnej rośliny, 70% etanol bądź aceton (potrzebny do rozpuszczenia chlorofilów), moździerz bądź inne naczynie, w którym będzie można rozgnieść np. liście oraz światło UV. Roślinne części zalewamy rozpuszczalnikiem i ucieramy aż powstanie zielony płyn, który przelewamy do przezroczystego naczynka. Następnie podświetlamy je światłem UV i obserwujemy efekty.