Lista aktualności Lista aktualności

Czego leśniczy szuka w ściółce?

Jak co roku późną jesienią, jeszcze przed nadejściem mrozów i wystąpieniem trwałej pokrywy śnieżnej, przychodzi czas, kiedy leśnicy muszą zajrzeć co w ściółce zimuje. Tak rozpoczynają się wielkie poszukiwania szkodników pierwotnych sosny.

Wykonywane są one w stałych partiach kontrolnych, wyznaczanych w drzewostanach sosnowych lub wielogatunkowych z przewagą sosny w wieku powyżej 20 lat.

Po co to robimy? Taki zabieg służy do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne. Sosna w Nadleśnictwa Dojlidy jest głównym gatunkiem tworzącym drzewostany, zajmujące ponad 80 % powierzchni zalesionej, więc uważna obserwacja i kontrola ma ogromne znaczenie w ochronie lasu.

Jak to robimy? Leśnicy, wyposażeni w małe motyczki lub pazurki ogrodnicze, taśmę mierniczą, schemat rozmieszczenia kontrolowanych partii i małe niepozorne papierowe pudełeczka, centymetr po centymetrze w obrębie korony wybranego drzewa przeszukują ściółkę leśną oraz całą powierzchnię odziomka drzewa od szyi korzeniowej do wysokości 1,5 m w poszukiwaniu zimujących tam szkodników (występujących w różnych stadiach rozwoju).

Szczególną uwagę leśników przyciągają gatunki tj.: strzygonia choinówka, barczatka sosnówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec, osnuja gwiaździsta i boreczniki.

Zawisak borowiec

Barczatka sosnówka

Co dalej? Żywe okazy szkodliwych owadów, leśniczy skrzętnie pakuje do opatrzonego etykietą pudełeczka i przekazuje do biura nadleśnictwa. Tam specjalista ds. ochrony lasu, sprawdza kompletność. Następnie wszystkie materiały zebrane na swoim terenie, zbiorczo wysyła do właściwego terytorialnie ZOLu (Zakład Ochrony Lasu), gdzie dokonywana jest analiza zebranego materiału i prognozowany stopień zagrożenia dla nadleśnictwa na przyszły rok.

Dzięki takiemu działaniu w dużym wyprzedzeniem możemy przygotować się i przeciwdziałać ewentualnemu zagrożeniu ze strony szkodników.